تاريخچه بازار برق در ايران
صنعت برق به عنوان يك صنعت زير بنايي در دو دهه اخير دستخوش تغييرات بنيادي گرديده است، كه از آن به عناوين مختلفي چون تجديد ساختار، مقررات زدايي و ... ياد مي‌شود. در ساختار جديد بر خلاف ساختار سنتي قديم كه در آن مالك سيستم توليد، انتقال و توزيع يكي بوده و تحت مالكيت واحد بهره‌برداري مي گرديد، سيستمهاي توليد، انتقال و توزيع از يكديگر مجزا مي گردند و به صورت مستقل اداره مي‌شوند.در حال حاضر در اكثر كشورهاي دنيا بازار برق راه‌اندازي شده و يا اينكه در حال مطالعه و راه‌اندازي مي‌باشد. در كشور ما در راستاي اين تجديد ساختار، از اول آبان ماه سال 1382 بازار برق رسما راه اندازي گرديد. همزمان با شروع كار بازار برق، در تاريخ 3/8/82 پيشنهاد تشكيل شركت، توسط وزارت نيرو به سازمان مديريت و برنامه ريزي ارسال شد. سازمان مديريت و برنامه ريزي در آذرماه82 پيشنهاد وزارت نيرو رابه مجلس ارسال داشت.
در اسفندماه سال82، در تصويب بودجه سال 83 كشور، بند ”ي“، در تبصره 12 پيش بيني شدكه شركت مديريت شبكه تشكيل گردد. اين بند مورد اشكال شوراي نگهبان قرار گرفت و به مجلس عودت داده شد. با اصرار مجلس بر مصوبه، در مجمع تشخيص مصلحت نظام مورد تصويب واقع شد.در سال 1383 به شركت سهامي توليد، انتقال و توزيع نيروي برق ايران (توانير) اجازه داده مي‌شود ازمنابع بودجه اي شركت،كل سهام يكي از شركت هاي زير مجموعه خود را خريداري و مديريت شبكه سراسري، خريد و فروش، ايجاد بازار برق و ترانزيت برق را به اين شركت واگذار نمايد.در ارديبهشت ماه 83، اساسنامه شركت به پيشنهاد وزارت نيرو به تاييد وزراء محترم نيرو ، امور اقتصاد و دارائـي و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي رسيد و براي تصويب هيأت دولت به صورت پيشنهاد دو فوريتي ارسال شد. در هيأت محترم وزيران اساسنامه مورد تصويب قرار گرفت. و در خرداد ماه همان سال براي تائيد شوراي نگهبان ارسال شد.با اشكال شوراي محترم نگهبان و عودت به هيأت وزيران در تيرماه آن سال ، اصلاح اساسنامه انجام و در مرداد ماه مجددا ارسال شد.
در شهريورماه 83، اساسنامه به تاييد شوراي نگهبان رسيد و در تاريخ30/6/83 از طرف هيأت محترم دولت به وزارت نيرو ابلاغ گرديد.با ابلاغ وزارت نيرو در تاريخ31/6/83 ،در جلسه( 19/7/83) هيأت مديره شركت مادر تخصصي برق - توانير (مجمع عمومي شركت) اعضاي هيأت مديره مشخص گرديدند و باانجام مقدمات امر و صدور حكم مدير عامل در (30/8/ 83 ) از اول آذرماه 83 شركت رسماً كار خود را آغاز نمود.
تاریخ به روز رسانی:
1396/12/13
تعداد بازدید:
3093
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت